szürkehályog

Szürkehályog műtét: Hogyan zajlik a beavatkozás lépésről lépésre?

A látásromlás és látásvesztés egyik leggyakoribb oka a szürkehályog, azaz a szemlencse homályosodása a szem belsejében. Látásvesztést okozhat, ami nem korrigálható szemüveggel. Bár ijesztően hangozhatnak ezek a dolgok, a szürkehályog műtéttel kezelhető. A műtét általában helyreállítja az elveszett látást egy mesterséges lencse beültetése által.

Ha nem tudja, hogyan működik a szürkehályog műtét, vagy csak szeretne többet megtudni róla, akkor érdemes felkeresni egy szakértőt, aki válaszol a felmerülő kérdésekre. Dr. Szabó Antal szürkehályog specialista szerint ez is fontos lépés. Ugyanis csupán az internetről tájékozódva téves következtetéseket vonhat le, ami elrettenti ettől az egyszerű beavatkozástól. Vegyük hát sorra az eljárás lépéseit!

Felkészülés a műtétre

Dr. Szabó Antal átfogó szemvizsgálatot végez a műtét előtt, hogy ellenőrizze a szem egészségét. Ez a vizsgálat segít neki felmérni, hogy el kell-e végezni a műtétet, valamint az esetleges kockázati tényezőket. Ezenkívül fénytörési vizsgálatra is szükség van a szürkehályog miatti rövidlátás, távollátás vagy szemtengelyferdülés mértékének meghatározásához. Ha minden rendben van, a pácienssel közösen kijelöli a műtét időpontját.

A műlencse kiválasztása

A műlencsét a műtét során eltávolított lencse helyett használják. Lehetővé teszi, hogy a szem továbbra is a retinára fókuszálja a fényt és a képeket. A lencséknek számos típusa létezik. A leggyakrabban használt az egyfókuszú, ami általában olvasószemüveg használatát igényli. A nyújtott fókuszú monofokális lencsék csökkentik az olvasószemüveg szükségességét. Ilyenkor az egyik szem tisztán látja a távoli, míg a másik a közeli tárgyakat. A trifocalis műlencsék prémium kategóriának számítanak, mert hatékonyabban korrigálják a fénytörési hibákat, mint az egyfókuszú társaik.

A szürkehályog eltávolítása

Ez az eljárás sebészeti körülmények között történik, éjszakai tartózkodás nélkül. A beavatkozást kétféleképpen lehet elvégezni: hagyományos vagy femtoszekundumos lézerrel. Függetlenül az alkalmazott módszertől, minden szürkehályog eltávolítási eljárásnál metszést kell ejteni a szemen a lencse megnyitásához. Itt található ugyanis az érintett terület, amit megfelelően el kell távolítani. Ezután a sebész a lézer segítségével apró darabokra bontja a homályos lencsét, majd a darabokat gyengéd szívással eltávolítja. Ezt követően behelyezi a műlencsét. A beavatkozás a metszés lezárásával fejeződik be, jellemzően öltések nélkül.

A műtét utáni felépülés folyamata

A műtét után a betegek nem vezethetnek haza. Továbbá nem szabad vezetniük addig, amíg a látásukat nem ellenőrzik a műtétet követő 1-2 nap múlva esedékes utóvizsgálaton. Az orvos gyógyszeres szemcseppeket fog felírni, amiket a következő néhány hétben naponta többször kell használni. A páciensnek adott szemvédőt a műtétet követően akár egy hétig is viselni kell. A szem ugyanis a beavatkozást követően is rendkívül fényérzékeny lesz. Ezért kinti körülmények között napszemüveg viselete ajánlott. Természetesen a műtét után minden páciens speciális utasításokat kap a felépülés során teendő lépésekről.